sobota, 12 stycznia 2013

Krem z buraczków z serem feta, czyli dzisiaj bardzo swojsko


Dzisiaj z podróży międzykontynentalnych wrócimy do nas, do naszego kochanego kraju i do naszych swojskich buraczków. Krem z buraczków chodził za mną już od dawna bo podobno nawet ci, którzy nie lubią buraków zajadają się kremem. Ciekawa jestem czy i moja wersja Wam posmakuje. Odkąd odkryłam blender jestem wierną fanką gęstych, esencjonalnych zup z różnych warzyw, a buraki o tej porze roku są idealnym składnikiem głównym tego typu potrawy. Oprócz tego, że buraczki są u nas dość popularne z uwagi na swoje walory smakowe to posiadają także wiele walorów odżywczych, a nawet są używane przy leczeniu grypy, anginy i innych przeziębień. Jeśli będziecie wybierać buraczki do swojej potrawy to najlepiej te o średnicy nie większej niż 8 cm- są najsmaczniejsze. Podczas gotowania buraczki tracą swoje wartości odżywcze i sok, więc jeśli to możliwe gotujemy lub pieczemy je w skórce.



 Krem z buraczków 
z serem feta

  • 800 g buraków
  • 1 cebula pokrojona w kostkę
  • 1 marchewka
  • 2 ziemniaki
  • 2 posiekane ząbki czosnku
  • 3 szklanki  bulionu oraz mięso z bulionu
  • 1 łyżeczka posiekanego korzenia imbiru
  • 4 ziarna ziela angielskiego
  • 4 listki laurowe
  • 1 łyżka cukru
  • 4 łyżki oliwy
  • 4 łyżki śmietany 18%
  • 3 łyżki octu jabłkowego
  • sól i świeżo mielony pieprz kolorowy
  • ser feta
  • szczypiorek
Buraki, marchewkę i ziemniaki umyć, osuszyć, każde zawinąć osobno w folię aluminiową i piec do miękkości w piekarniku nagrzanym do 200°C. Warzywa wyjąć z folii, obrać i pokroić na mniejsze kawałki. Na patelni rozgrzać oliwę, dodać pokrojoną w kostkę cebulę, imbir i posiekany czosnek, smażyć, aż cebula stanie się złota. Dodać buraczki i podsmażyć ok. 10 min, potem dodać pozostałe warzywa i cukier, smażyć jeszcze 5 min. Bulion gotować z zielem angielskim i listkiem laurowym. Wlać bulion razem z mięsem obranym z kości do warzyw, dodać 3 łyżki octu jabłkowego, sól i pieprz, a następnie zmniejszyć ogień i gotować 15 minut. Ostudzić (wyjąc liść laurowy i ziele) zmiksować na gładką masę, ewentualnie doprawić cukrem i dolać bulionu, jeśli krem będzie zbyt gesty. Krem podgrzać, przelać do miseczek, udekorować śmietaną i serem oraz posypać szczypiorkiem. Można podawać z pieczywem czosnkowym lub mini kopytkami.






4 komentarze:

  1. Jeśli można to chciałbym zadać niedyskretne pytanie: czy bulion robiłaś sama, czy może możesz polecić jakiś kupny. Luk

    OdpowiedzUsuń
  2. najlepszy jest wywar z warzyw lub wywar mięsny, ale może być z kupną kosteczką ;-) dowolnej firmy, pozdrawiam Luka :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zupę - krem zrobiłem i przepis mogę śmiało polecić. Ale po kolei. Po pierwsze, wszystkim bardzo polecam upiec warzywa poprzedniego dnia, kiedy jeszcze nie jesteśmy głodni. Na upieczenie średnich buraków trzeba bowiem poczekać z jedną godzinę i istnieje ryzyko, że zniechęceni zrobimy sobie kanapki. Jeśli nie jesteśmy zapobiegliwi, to polecam chociaż przekroić buraka na pół, teraz sam bym tak zrobił. Po drugie, marchewka z pieca jest przepyszna - warto się przygotować na to zawczasu i wrzucić ich do pieca trochę więcej, teraz sam bym tak zrobił. Po trzecie przyznam, że miałem chwilę zwątpienia przed doprawieniem zupy, natomiast po dodaniu do niej sporej ilości pieprzu (grubo zmielony) oraz octu (ja dodawałem ryżowy i sok z cytryny)to wyszło po prostu cudo. Dodałem też przepisowe 3 łyżki cukru, choć wydawało się początkowo, że to za dużo, nie jest jednak za dużo. Po czwarte użyłem kostki rosołowej, a i tak wyszło bardzo dobrze. Na koniec nadmienię, że nie mogę się doczekać kiedy spróbuję zupy z fetą, bo przez te cholerne kanapki nie zgłodniałem jeszcze należycie. Dzięki Justyna za super przepis! - Luk

    OdpowiedzUsuń
  4. To prawda buraczki zarówno pod postacią barszczyku jak i kremu wymagają precyzyjnego doprawienia, aby wydobyć z nich to co najlepsze. Bardzo się cieszę, że krem się udał i czekam na kolejne relacje :). Pozdrowienia!

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz swój komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...