Jedna z najbardziej popularnych i lubianych zup czyli pieczarkowa. Nie mogłoby jej zabraknąć na blogu. Uwielbiam pieczarki. Ten smaczny grzyb po którego sięgają nawet Ci, którzy z różnych powodów nie dotkną leśnych grzybów jest jednym z moich ulubionych tuż po kani. Kiedyś pieczarka uchodziła za grzyb bardzo wykwintny i drogi, umieszczany w hierarchii tuż za truflami przez słynnego Brillat-Savarin. Było to na samym początku kariery kulinarnej pieczarki w połowie XVII, kiedy to francuscy ogrodnicy na grzędy z końskim nawozem przesadzili zarodniki dzikiej pieczarki. I tak się zaczęło szaleństwo białego kapelusza ;-). Obecnie pieczarka jest składnikiem wykwintnych potraw serwowanych w dobrych restauracjach jak również potraw bardzo prostych, które możemy znaleźć w przydrożnych barach i fast foodach.
Tradycyjna zupa pieczarkowa
- 1 udko z kurczaka (wersja dla wegetarian z kostkami rosołowymi)
- 1 cebula
- 2 marchewki
- 3 ziemniaki
- 1 mała pietruszka
- ok 30 g selera
- 3 listki laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 15 pieczarek
- 30 g masła
- ok ½ szklanki śmietany
- 3 łyżki mąki
Wlać 2 litry wody do garnka, wrzucić udko lub kostki rosołowe, liść laurowy i ziele angielskie. Obrać marchew i pokroić w talarki, obrać też pietruszkę i selera (nie kroić) a następnie dodać warzywa do garnka.Gotować całość ok 40 min.
Na patelni udusić na maśle obraną i pokrojoną w kostkę cebulę. Gdy cebula będzie miękką dodać do niej pokrojone w plasterki pieczarki – dodać trochę masła jeśli to konieczne, dusić pod przykryciem na małym ogniu, aż pieczarki trochę zmiękną, nie dopuścić do rumienienia pieczarek.
Wyjąć z bulionu selera i pietruszkę a następnie dodać pieczarki z cebulką, dodać obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki a następnie gotować przez ok 20 minut.
Wymieszać śmietanę z mąką i zaprawić mieszanką zupę a następnie gotować jeszcze przez kilka minut.
Zupę podawać na ciepło z pieczywem posmarowanym masłem.
Moi chłopcy bardzo lubią pieczarkową i często ją gotuję z różnymi modyfikacjami :) Chciałabym Cię zaprosić do zabawy - nominowałam Cię do Liebster Blog Award http://agatagotuje.pl/liebster-blog-award/
OdpowiedzUsuńPozdrawiam! :)
Agatko, to już druga nominacja w tym tygodniu chyba załatwię sprawę hurtowo :). Dziękuję za nominację!, pozdrawiam serdecznie :)
UsuńNo to gratuluję popularności i życzę owocnego blogowania :)
Usuńwzajemnie , pozdrowienia :)
UsuńJak zwyke justynko swietny przepis korzystam z twoich przepisòw często są fajne I nie skomplikowane pozdrawiam
OdpowiedzUsuńbardzo się cieszę Alu że przypadły Ci do gustu. Pozdrawiam Cie serdecznie!
UsuńPieczarkowa mmm pycha kto jej nie lubi:) ode mnie taka mała rada żeby pieczarki były jasne trzeba je skropić sokiem z cytryny w trakcie duszenia:)
OdpowiedzUsuńtrzeba zamieniłabym na można :), jeśli oczywiście jest to istotne aby były jasne. W tym przepisie cytryny nie ma. Pozdrawiam serdecznie, miłego gotowania :)
UsuńSuper ten przepis, pieczarkowa była pyszna! Wsunąłem aż mi się uszy trzęsły. Do tego łatwe w przygotowaniu, każdy, kto lubi pieczarki powinien obowiązkowo spróbować :)
OdpowiedzUsuńcieszę się i zachęcam do podzielenia się fotkami z gotowania następnym razem, pozdrawiam serdecznie!
Usuń