Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Śniadania i przekąski. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Śniadania i przekąski. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 27 marca 2017

Brownie z fasoli z orzechami

W związku z tym, że mąka pszenna niezbyt dobrze mi służy to ostatnio szukam przepisów na ciekawe daniami bezglutenowe. Długo się przymierzałam do ciasta z fasoli no i w końcu nastał ten dzień, w którym w domu choochli na niedzielny podwieczorek się ono pojawiło. Teofil kręcił nosem... "że co, że ciasto z fasoli, że jak ? no z marchewką , z dynią ok , ale że z fasolą , bleee ". Uparłam się i wyszło bardzo dobrze. Nie ma się co oszukiwać smakuje odrobinę inaczej, ale ktoś kto nie piekł nigdy brownie może się nawet nie zorientować :). Zwykłe brownie na mące lubię wcinać gorące, a to lepiej smakuje schłodzone, a przynajmniej wystudzone ;-). Jest mięciutkie, puszyste i wilgotne. Można podawać je z dowolnymi konfiturami, mnie najbardziej smakuje z dżemem malinowym i powidłami śliwkowymi. Zapraszam na przygodę z fasolą :).


Brownie z fasoli z orzechami 
(na 1 formę keksową)

  • 2 puszki fasoli czerwonej
  • 2 banany
  • 20 daktyli suszonych
  • 3 czubate łyżki miodu
  • 8 czubatych łyżeczek kakao
  • 3 jajka
  • 1,5 łyżeczki sody
  • 2 łyżeczki cynamonu
  • garść orzechów włoskich
  • powidła śliwkowe lub dżem malinowy (opcjonalnie)



Fasolę, daktyle i banany mielimy lub blendujemy na gładką masę. 
Do masy dodajemy miód, kakao, cynamon i dokładnie mieszkamy. 
Nastepnie dodajemy, jajka oraz sodę i jeszcze raz dokładnie mieszkamy. 
Orzechy rozdrabniamy na mniejsze kawałki, dodajemy do ciasta i mieszamy. 
Formę keksową wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy do niej ciasto. 
Pieczemy ok 45 min (do suchego patyczka) w temp 180 C. Pozostawiamy do wystudzenia. 
Podajemy z powidłami śliwkowymi lub dżemem malinowym. 

środa, 7 września 2016

Domowy keczup

Zaatakowały mnie ze straganów piękne, czerwone i słodkie pomidory. Kupiłam 8,5 kg, z pięciu kilo powstało jak co roku kilka słoików suszonych pomidorów (to jeszcze nie koniec suszenia;-) a reszta , szczególnie wieksze okazy poszły na keczup. Pierwszy raz robię w domowych warunkach ten popularny pomidorowy dodatek, który stoi prawie w każdej lodówce. Do jego przygotowania zmobilizowały mnie oczywiście mega dojrzałe pomidory, ale też artykuły na temat syropu glukozow-fruktozowego, który jest dodawany hektolitrami do masy produktów spożywczych. Najbardziej zaskoczyły mnie właśnie keczupy i musztarda. Od dawna wiedziałam, że firmy namiętnie używają go do dosładzania napoi , słodyczy  ale nigdy nie patrzyłam na etykiety keczupu. Być może dlatego, że spożywa się go w malych ilościach. Z 2,5 kilo pomidorów wyszło mi 10 słoiczków, z czego 3 z małym "twistem" bo dodałam do nich wędzoną paprykę... Jak cudownie będzie smakować domowy burger z cebulowym chutneyem i takim pysznym domowym keczupem z wędzoną nutką. Gorąco polecam przygotowanie keczupu w domu. Moja wersja jest niezwykle szybka i prosta w przygotowniu, warunkiem jest posiadanie dobrego blendera, który poradzić sobie z gniazdami nasiennymi pomidora (chyba że nie będą Wam przeszkadzać drobne pesteczki z pomidorów, albo będziecie przecierać sos przez sitko co już wymaga więcej pracy). Do dzieła ! 



Domowy ketchup 
(10 słoiczków 0,25 l)

  • 2,5 kg pomidorów
  • 4 cebule
  • ok 3 cm świeżego imbiru
  • 5 ząbków czosnku
  • 25 g selera
  • 2 łyżki soli
  • 4 łyżki oliwy z oliwek
  • 300 ml octu jabłkowego
  • 1 świeża papryka
  • kawałek kory cynamonu
  • 2 goździki
  • 1 łyżeczka kolendry
  • 1/2 łyżeczki mustard powder
  • 9 łyżek cukru
  • szczypta wędzonej papryki (opcjonalnie do kilku słoików)














Pomidory sparzyć i obrać ze skórek, a następnie pokroić na mniejsze cześci, wrzucić do blendera i zmiksować na gładką masę. Przy ilości 2,5 kg pomidorów konieczne będzie podzielenie ich na dwie porcje z uwagi na pojemność kielicha do blendowania, chyba że używamy blendera ręcznego i całość przygotowujemy w większym naczyniu. 
Gdy pomidory są zmiksowane na gładką masę dodajemy do blendera cebule pokrojone w dużą kostkę i paprykę, seler pokrojony w mniejsze kawałki oraz obrany imbir i czosnek, a następnie jeszcze raz blendujemy na gładką masę. 
Masę pomidorową doprawiamy solą, oliwą, cukrem, octem, mustard powder oraz roztłuczonymi w moździerzu kolendrą i goździkami. 
Dodajemy do garnka kawałek kory cynamonu (wyjmujemy po ok poł godziny gotowania). 
Całość gotujemy jeszcze ok 1 h, aż masa zgęstnieje do konzystencji rzadkiego keczupu.  Należy mieć na uwadze, że keczup odrobine stężeje po ostygnięciu. 
Umieścić wrzący keczup do wyparzonych słoików i zapasteryzować. 
Pasteryzujemy wstawiając gorące słoiczki od razu po napełnieniu i zakręceniu  do nagrzanego do 120 stopni piekarnika, trzymamy je w piekarniku przez ok 20 min .
Dla urozmaicenia do trzech ostatnich słoiczków można dodać wędzonej papryki. 







sobota, 16 lipca 2016

Kuskus z chorizo, bobem i miętą

Ta wersja kuskusu idealnie sprawdza się jako pełnowartościowe danie główne. Gordon Ramsay po raz kolejny mnie nie zwiódł. Po zmieleniu kolendry i kminu poczułam Maroko. Gdy kroiłam chorizo przypomniała mi się Teneryfa. Pomieszałam bób z chorizo i kuskusem i poczyłam polskie klimaty,  a gdy potem dodałam dodałam świeżą mietę to doszłam do wniosku, że jestem w marokańskiej knajpce na południu Hiszpanii, w której kucharką jest Polka. Nie robię zbyt często wycieczek sentymentalnych, ale bób kojarzy mi się z domem rodzinnym. Gdy byłam dzieckiem uwielbiałam go zajadać, wybierałam te najbardziej rozgotowane ziarenka i wyciskałam z łupinki kremową zawartość, prawie jak mleko z tubki ;-).  




Kuskus z chorizo, bobem i miętą 
(4-5 porcji jako przystawka, ok 3 porcji jako danie główne)

  • 250 g kuskusu
  • 200 g bobu
  • 200 g kiełbasy chorizo 
  • 75 ml oliwy z oliwek
  • 2 duże szalotki 
  • 1/2 łyżeczki mielonego kminu
  • 1/2 łyżeczki mielonej kolendry
  • szczypta papryki
  • duża graść posiekanych liści mięty
  • sól
  • pieprz czarny

Aby zblaszować bób, wrzucamy go lekko osolony wrzątek i gotujemy ok 4 min. Zdjemujemy z ognia , wrzucamy do zimnej wody, odcedzamy a następnie obieramy z łupinek. 
Wsypujemy kuskus do dużej miski wraz ze szczyptą soli i pieprzu i mieszamy.  
Gotujemy wodę a następnie odmierzamy 300 ml, zalewamy kuskus, przykrywamy i odstawiamy na 15 min. 
W tym czasie rozgrzewamy na patelni oliwę, dodajemy posiekaną szalotkę i przyprawy (kmin, kolendrę i paprykę). Smażymy szalotkę przez ok 4-6 min często mieszając, aż cebula będzie miękka. 
Dodajemy na patelnię obrane ze skóry i posiekane chorizo, smażymy dalej ok 3 min, aż chorizo dobrze się podgrzeje.  
Do chorizo dodajemy zblanszowany i obrany z łupinek bób, i przesmażamy całość jeszcze ok 2 min.  
Spulchniamy widelcem gotowy kuskus i dodajemy do niego zawartość patelni. Dokładnie mieszamy i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. 
Na koniec dodajemy posiekną miętę i jeszcze raz delikatnie mieszamy.



piątek, 8 lipca 2016

Gryczane pancakes z jagodami i bananem

Jakiś czas temu przygotowywałam klasyczne pancakes z syropem klonowym. Ostatnio zaczełam bawić się w bezglutenowe dania i to jest właśnie jedno z nich....no może z wyjątkiem masła orzechowego, które może być ukrytym źródłem glutenu, jednak osobom  stosującym dietę bezglutenową, ale nie chorym na celiakię nie powinno zaszkodzi. Chorzy muszą zaopatrzyć się w masło bezglutenowe. Idealne śniadanie, dająca super energię przekąska przed treningiem na siłowni oraz pyszna i zdrowa słodkość. 




Pancakes gryczane z jagodami i bananem
(ok. 20 szt.) 
  • 100 g mąki grycznej
  • 1 banany
  • 1 jajko 
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 4 łyżki jogurtu naturalnego
  • 1/2 szklanki mleka
  • 120 g jagód
  • 16 g cukru waniliowego
  • 2 łyżki cukru (opcjonalnie dla tych co lubią słodkie, sos jest wystarczająco słodki)
sos:
  • 4 łyżki masła orzechowego
  • 4 łyżki mleka 
  • 4 łyżki syropu klonowego

do podania:
  • 1/2 szklanki jagód
  • 1 banan


Wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia i cukrem waniliowym. 
Wymieszać jajko z jogurtem i mlekiem, a następnie dodać do mąki i wymieszać. 
Jednego banana rozgnieść i wymieszać z ciastem. Na końcu dodać jagody i delikatnie wymieszać całość.
Smażymy na patelni do smażenia bez tłuszczu przez ok 4 min z jednej strony na średnim ogniu. Przewracamy na drugą stronę gdy widzimy, że ciasto zaczyna się ścina od góry (przestaje błyszczeć)
Wmieszać składniki sosu. 
Podawać z owocami (jagody i plasterki banana) polane sosem orzechowym.


niedziela, 26 czerwca 2016

Kaszanka royal


Polska! Biało-czerowni! Polska ! Biało -czerwoni! :) Brawo Polska! Pierwszy raz od wielu lat mamy takie emocje podczas mistrzostw. Mamy świetną drużynę i wierzymy, że uda nam się zajść dalej, a wczorajszy mecz był mega ekscytujący. Z powodu braku możliwości rozstawienia grilla koło telewizora podczas meczu przygotowałam dla mnie i dla Teofila kasznakę kibica na patelni. Nie byle jaka kaszankę bo podaną po królewsku. Zakoczeniem było dla mnie, iż kaszanka wcale nie pochodzi z Polski. Prawdopodobnie przywędrowała do nas z Niemiec po XVIII w. Kto lubi kaszankę z grilla na pewno nie będzie zawiedzoniony:).



Kaszanka! Bidul Szczęsny mam nadzieje, że wróci do formy, ale Fabiański daje radę żeby nie powiedzieć, że wielokrotnie uratował ten mecz. Trzymamy kciuki za spotkanie z Portugalią! Kaszanka!




Kaszanka royal
(2-4 porcje)


  • 270 g  (3 pętka) kaszanki 
  • 1 duża cebula
  • 200 g pieczarek
  • 2 łyżki oleju
  • 1/2 łyżeczki vegety
  • 2 łyżeczki sosu sojowego
  • liście sałaty
do podania :

  • majonez lub ketchup lub musztarda 
  • pieczywo


Cebulę pokroić w kostkę i doprawić połową łyżeczki vegety. Dusić ją na dwóch łyżkach oleju na małym ogniu ok 20 min, aż będzie się rozpadać. 
Dodać do cebuli posiekane drobno pieczarki. Dusić je na małm pod przykryciem ok 10 min. Następnie zdjęć przykrywkę podkręcić trochę ogień dodać sos sojowy i smażyć jeszcze ok 2 min.  
Dodać obraną z flaczka kaszankę pokrojoną na kawałki. Zwiększyć ogień i zasmażać jeszcze bez przykryć ok 10 min, mieszając co jakiś czas, aż się rozpadnie i podsamży.  
Serwować na liściach sałaty z majonezem i pieczywem.

środa, 8 czerwca 2016

Roladki z kurczaka ze szparagami w sosie holenderskim z migdałami

Wczorajsza propozycja grillowanych roladek ze szparagami, bazylią i suszonymi pomidorami w sosie tzatziki, która przygotowana była na nutę włoską można bardzo łatwo zmienić wykwintne danie inspirowane kuchnią francuską.


Roladki z kurczaka ze szparagami w sosie holenderskim z migdałami
(3-5 porcji, ok 15 roladek)
  • 600 g piersi z kurczaka
  • ok 1 kg szparagów (ok 30 większych lub 45 mniejszych szparagów)
  • sól himalajska 
  • ok 5 łyżek płatków migdałów
  • ok 15 łodyżek szczypioru do wiązania roladek
marynata:
  • 3 łyżeczki octu winnego cherry (lub balsamicznego)
  • 2 łyżeczki miodu
  • 1 łyżeczka sosu worcester
  • 2 łyżeczki musztardy
  • 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę 
  • 1 łyżeczka papryki
  • 1 łyżeczka soli 
sos holenderski:
  • 200 ml octu z białego wina
  •  100 g masła
  • 1 cebula
  • 8 żółtek
  • 3 łyżki cukru
  • sól
  • pieprz kolorowy

Pierś z kurczaka pokroić na 15 ok  0,5 cm plastrów. 
Wymieszać składniki marynaty, dodać do niej posiekaną bazylię. Obtoczyć dokładnie marynatą plastry kurczaka i odstawić na ok pół godziny. 
W tym czasie przygotować octową bazę do sosu holenderskiego. Ocet doprawić solą i pieprzem a następnie zagotować z posiekaną cebulą. Gdy objętość octu zmniejszy się o połowę dodać cukier i jeszcze chwilę gotować. Ocet przecedzić przez sito i cebulkę odłożyć do nadziewania roladek.  
Ułożyć na desce gałązkę szczypioru, na nią położyć zamarynowany plaster kurczaka, następnie pół łyżeczki cebulki gotowanej w occie i ok 2-3 szparagi, całość zawinąć w roladkę, zawiązać szczypiorkiem i oprószyć całość solą himalajską. Postąpić w ten sam sposób ze wszystkim plastrami kurczaka. 
Smażyć roladki ok 5 min z każdej strony na patelni grillowej lub w piekarniku w temp. ok 180 (z funkcją opiekania), aż do zrumienienia się kurczaka lub w grillu elektrycznym przez ok 5 min. 
W międzyczasie przygotowujemy sos. Klarujemy masło, zdejmujemy z niego szumowiny i przecedzamy przez sitko.
W ceramicznym lub blaszanym naczyniu umieścić 8 żółtek z gotowanym octem (ok 10 łyżek) i energicznie wymieszać. Zagotować wodę w garnku, zmniejszyć ogień na minimum i ustawić naczynie z żółtkami na parze i energicznie ubijać jajka. Gdy masa zacznie gęstnieć stopniowo dodawać masło. Sos powinien mieć konsystencję majonezu, wtedy zdejmujemy go z pary wodnej. Sosu nie wolno już potem podgrzewać bo możne się zważyć.
Ciepłe roladki serwujemy z sosem, udekorowane uprażonymi na suchej patelni płatkami migdałów.

wtorek, 7 czerwca 2016

Roladki z kurczaka ze szparagami, suszonymi pomidorami i bazylią

Na stronie facbookowej "Wydarzeń kulinarnych" napisano "spieszmy się przygotowywać szparagi, tak szybko odchodzą".  No więc... proszę bardzo :). Tak właściwie to będzie kurczak ze szparagami i cudownie słodko-kwaśnymi suszonymi pomidorami domowej roboty, którymi wszyscy się zachwycają. Można je podawać z sosem tzatziki. Jest to wersja mniej wykwintna, proponuję ją zatem na grilla. A już jutro na blogu będzie można znaleźć roladki z kurczaka z cebulką, szparagami w sosie holenderskim z prażonymi migdałami, które idealnie będą nadawać się na uroczystą kolację Zapraszam :)



Roladki z kurczaka ze szparagami, suszonymi pomidorami bazylią
(3-5 porcji, ok 15 roladek)
  • 600 g piersi z kurczaka
  • ok 1 kg szparagów
  • sól himalajska 
  • ok 15 suszonych pomidorów 
  • ok 15 łodyżek szczypioru do wiązania roladek
marynata:
  • 3 łyżeczki octu winnego cherry (lub balsamicznego)
  • 2 łyżeczki miodu
  • 1 łyżeczka sosu worcester
  • 2 łyżeczki musztardy
  • 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę 
  • 1 łyżeczka papryki
  • 1 łyżeczka soli 
  • garść bazylii
sos:
  • 400 g jogurtu naturalnego
  • 1 ogórek
  • 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
  • sól
  • pieprz

Pierś z kurczaka pokroić na 15 ok  0,5 cm plastrów.
Wymieszać składniki marynaty, dodać do niej posiekaną bazylię. Obtoczyć dokładnie marynatą plastry kurczaka i odstawić na ok pół godziny. 
Ułożyć na desce gałązkę szczypioru, na nią położyć plaster kurczaka, następnie suszonego pomidora i ok 3 szparagów, całość zawinąć w roladkę i zawiązać szczypiorkiem i oprószyć całość solą himalajską. Postąpić w ten sam sposób ze wszystkim plastrami kurczaka. 
Smażyć roladki ok 5 min z każdej strony na patelni grillowej lub w piekarniku w temp. ok 180 (z funkcją opiekania), aż do zrumienienia się kurczaka lub w grillu elektrycznym przez ok 5 min. 
W czasie pieczenia się roladek przygotowujemy sos. Jogurt mieszamy z posiekanym w kostkę ogórkiem, czosnkiem, solą i pieprzem.
Ciepłe roladki serwujemy z sosem, można je udekorować listkami bazylii.













sobota, 4 czerwca 2016

Owsianka z bananami

Pyszne, energetyczne i zdrowe śniadanko :).


Owsianka z bananami
(2 porcje)
  • 1 3/4 szklanki mleka
  • 1 szklanka płatków owsianych
  • 1 banan
  • 1,5 łyżki chia
  • 1 łyżka posiekanych rodzynków 
  • 1 łyżka posiekanej żurawiny
  • 2 śliwki suszone posiekane
  • 1 łyżeczka zmielonych orzeszków ziemnych
  • 1 łyżka miodu (opcjonalnie) 
Do mleka dodać nasiona chia i zagotować, gotować na małym ogniu pod przykryciem ok 5 min , mieszać co jakiś czas.
W tym czasie wymieszać z płatkami posiekane rodzynki, żurawinę i śliwki oraz zmielone orzechy. 
Płatki zalać wrzącym mlekiem z chia, wymieszać i dodać banany.
 

czwartek, 21 kwietnia 2016

Kanapki z pstrągiem, jajkiem i kawiorem

Wiosna , wiosna.... ach... cudowny poranek. Pomimo tego, że czuć jeszcze zimowy chłodek to słońce tak pięknie świeci, że człowiek sam się budzi. Dzisiaj pyszne, zdrowe i wykwintne śniadanko. Będzie pstrąg łososiowy. Pstrąg to bardzo zdrowa rybka, ktora zawiera witaminy A,D i E oraz dużą ilość kwasów niezbędnych do prawidłowego rozwoju człowieka. Ponadto pstrąg zarówno w warunkach naturalnych jak i hodowlanych wymaga czystej i chłodnej, bogatej w tlen wody. I tak mi się właśnie kojarzy dzisiejszy poranek, jeszcze chłodny ale z czystym i pięknie słonecznym  niebem. Smacznego :)


Kanapki z pstrągiem, jajkiem i kawiorem
(2 porcje)
  • ok 80 g wędzonego pstrąga łososiowego w plastrach
  • 4 łyżki serka śmietankowego typu philadelfia
  • 2 czubate łyżki szczypiorku posiekanego
  • 2 jajka ugotowane na półmiękko
  • 4 łyżeczki kawioru z pstrąga
  • 2 łyżeczki musztardy dijon
  • 4 kromki chleba żytniego z ziarnami

Smarujemy kromki chleba serkiem i posypujemy posiekanym szczypiorkiem. Układamy na szczypiorek plastry łososia. Łososia smarujemy cienką warstwą musztardy.
W międzyczasie gotujemy jajka. Ważne żeby położyć je na kanapkę ciepłe i ugotowane na półmiękko. 
Na ciepłe jajka układamy kawior. Podajemy od razu z kawą zbożową. 



niedziela, 12 kwietnia 2015

Sałatka z pora i jajek

Jeszcze stoi na stole wielkanocny stroik z bukszpanu i trudno mi się z nim rozsatać pomimo dość intensywnego zapachu,który wydziela. Marzyła mi się dekoracja z bukszpanu, bazi i forsycji, ale jedyne co dostałam tuż przed świetami to bukszpan, który pięknie udekorowałam pisankami i żółtymi kurczaczkami. Dzisiaj wspomnienie świąt, czyli sałatka z jajek, pora złamana kiszonym ogórkiem.  Zapraszam!


Sałatka z pora i jajek
(6 porcji)

  • 1 por 
  • 5 jajek
  • 1 puszka kukurydzy
  • 1 puszka zielonego groszku
  • 2 duże ogórki kiszone
  • 3 czubate łyżki majonezu
  • pieprz

Jajka ugotować na twardo, wystudzić, obrać i pokroić w kostkę. 
Pora przerkroić wdłuż- odciąć grubsze zielone liści. Pociąć w cieniutkie paseczki. 
Odcedzić groszek i kukurydzę z zalewy.  
Ogórki pokroić w małą kostkę. 
Wymieszać wszystkie warzywa z majonezem, doprawić pieprzem. 
Dodać jajka i jeszcze raz delikatnie przemiszać.




niedziela, 5 kwietnia 2015

Jajka faszerowane łososiem

Jestem właśnie po wielkanocnym śniadaniu, żurek wyszedł jak zawsze cudowny. Na przekąskę polecam jajka faszerowane pieczarkami  lub dzisiejsze z łososiem.

Wesołych Świąt Wielkanocnych !



Jajka faszerowane łososiem
(6 jaj)

  • 6 jaj
  • 70 g wędzonego łososia
  • 2 czubate łyżki majonezu
  • 1 łyżka posiekanego szczypiorku
  • pieprz


Ugotować jaja na twardo 
Wyjąć żółtka z jaj i je pokroić w kostkę. Wymieszać żółtka z posiekanym łososiem i szczypiorkiem. 
Wypełnić jajka farszem i udekorować szczypiorkiem lub świeżymi ziołami.

środa, 17 grudnia 2014

Schab ze śliwką

Wszyscy wiemy jakie wędliny można kupić w sklepach. Oprócz tego, że różnią się kształtem  bo kolerem czasem już nie za bardzo, to w smaku są prawie identyczne. Jeśli nie mamy czasu na codzień robić swoich wędlin to chociaż na święta zróbmy wyjątek. Poza tym jeśli zerkniecie na przepis to zobaczycie, że schabik praktycznie sam się robi. Uwielbiam nasz tradycyjny schab ze śliwką i to dzisiaj on będzie tematem mojego przepisu. 





Schab ze śliwką 
  • 1 kg schabu 
  • ok 150 g śliwek suszonych 

marynata:

  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki oleju
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 2 łyżeczki miodu
  • 2 łyżeczki majeranku 
  • 1 gałązka świeżego rozmarynu
  • 3 łyżeczki soli
  • 2 czubate łyżeczki papryki słodkiej
  • 1 mała cebula
  • 1 liść laurowy
  • 4 ziarna jałowca

do smażenia:
  • 1 łyżka oliwy
  • 1 łyżka masła

Mięso nacinamy długim nożem wzdłuż w jednym lub dwóch miejscach, jeśli mamy szeroki kawałek schabu. Nacięcie powinno być na ok 3,5 cm , tak aby zmieściły się tam śliwki. Faszerujemy schab śliwkami, wpychając je ciasno w przygotowane uprzednio otwory
W możdzeżu lub blenderze rozbijamy jałowiec, liść laurowy i gorczycę.  
Ścieramy na drobnej tarce cebulę. 
Mieszamy olej z przeciśniętym przez praskę czosnkiem, sokiem z cytryny, świeżym rozmarynem, solą, papryką i miodem. Dodajemy do mieszanki startą cebulę oraz zioła z moździeża. Wszystko dokładnie mieszamy, obtaczamy mięso w marynacie i odstawiamy je do lodówki na całą noc.  
Na drugi dzień klarujemy na patelni łyżkę masła, dodajemy łyżkę oleju i obsmażamy krótko schab z każdej strony. 
Pieczemy mięso przez 1 h w 190 C w naczyniu żaroodpornym z przykrywką lub zakryte folią aluminiową.  
Możemy podawać od razu na ciepło jako danie główne, oraz na zimno jako wędlinę.

czwartek, 18 września 2014

Pasztet z wątróbek z borowikami i żurawiną

Dzisiaj mój pierwszy pasztet :).




Pasztet z wątróbek z borowikami i  żurawiną 
(2 formy keksowe)

  • 130 g podgardla
  • 2 łyżki oleju
  • 500 mięsa wieprzowego pokrojonego w kostkę
  • 450 g wątróbki
  • 50 g suszonych borowików namoczonych w 1.5 szklanki wody 
  • ok. 1,5 szklanki wody 
  • 1 gałązka rozmarynu
  • 4 ziarna jałowca
  • 3 ziarna ziela angielskiego
  • 2 listki laurowe
  • 1/2 łyżeczki tymianku
  • 1/3 szklanki żurawiny
  • 2 cebule
  • 2 marchewki
  • 1 pietuszka
  • kilka listków świeżej szałwi
  • 2 łyżki pasty z tamaryndowca lub kilka 1 łyżeczka soku z cytryny
  • 1 łyżeczka cukru
  • sól
  • pieprz

Zalać suszone grzyby 1,5 szklanki wody i odstawić. 
Cebulę i podgardle pokroić w kostkę.  
Rozgrzać 2 łyżki oleju dodać pokrojone podgardle i cebulę a następnie dusić pod przykryciem do miękkości przez ok 30 min. 
Dodać mięso wieprzowe, doprawić tymiankiem i czosnkiem, obsmażać  ok 5 min. 
Wodę z grzybów wlać do mięsa, dodać obrane i pokrojone w plastry marchewki oraz pietruszkę w całości. Doprawić rozmarynem, zielem angielskim, jałowcem i listkiem laurowym. Dodać ok 1,5 szklanek wody,  tak aby wszystkie składniki były przykryte, doprawić 2 łyżeczkami soli i gotować na średnim ogniu ok 40 min- do miękkości mięsa. 
Wyjąć z garnka pietruszkę, ziele angielskie, liść laurowy i jałowiec a następnie całość zblendować.  
Doprawić masę pastą z tamaryndowca i cukrem oraz solą i pieprzem do smaku, a następnie  dodać żurawinę i  wymieszać.  
Przełożyć masę do foremek wyłożonych papierem do pieczenia i udekorować wierzch listkami szałwi. 
Piec przez ok 40 min w temp 180 C.

czwartek, 24 lipca 2014

Pasta z jajek i pora

Zgodnie z obietnicą kolejne danie na szybko :). Tym razem na śniadanko pyszna i prosta pasta z pora i jajek,  a do tego razowe pieczywko i  kakao. Mmmm... jak u mamy, tym bardziej że jajka są od kurek hodowanych przez mamę.


 
Pasta z jajek i pora
(1-2 porcje)
  • 3 jajka ugotowane na twardo
  • 1 por (jasna część)
  • 2 czubate łyżki majonezu
  • sól
  • pieprz

Pokroić ugotowane na twardo jajka w drobną kostkę. 

Pora przekroić wzdłuż a następnie pokroić bardzo cienkie plasterki. 

Wymieszać pora i jajka z majonezem oraz doprawić solą i pieprzem. Podawać z pieczywem.



wtorek, 1 lipca 2014

Truskawkowy omlet na parze

Miałam ochotę na coś lekkiego na śniadanie, a że Teofil opróżnił lodówkę z dietetycznych smakołyków  to wymyśliłam sobie omlet na parze. Można przygotować go bez zwykłego cukru używając tylko syropu klonowego. Omlet  ma konzystencję delikatnej pianki jak ptasie mleczko. Pyszne i lekkie śniadanko, na pewno będzie smakować też dzieciom.

Truskawkowy omlet na parze
(1 porcja)
  • 2 jajka
  • 4 truskawki
  • syrop klonowy lub palmowy
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego
  • 2 łyżeczki cukru lub inny słodzik
  • 1/2 łyżeczki masła do wysmarowania foremki


Truskawki umyć i pokroić w ćwiartki. 
Ubić białka na sztywno z jedną łyżeczką syropu palmowego lub konowego lub dwoma łyżeczkami cukru. Cukier dodać na początku ubijania piany, syrop palmowy jak już jest sztywna i jeszcze miksować przez 2 minuty, na koniec dodać żółtka i wymieszać łyżką. 
Mały pojemniek do gotowania na parze (może być ten, który używamy do gotowania ryżu w parowarze lub kokilka o średnicy ok 12 cm) wysmarować masłem. Przelać masę do foremki, wyłożyć równomiernie truskawki i wstawić do nagrzanego już parowaru. Gotować przez 10 min.
Podawać polane syropem palmowym lub klonowym i jogurtem.

czwartek, 29 maja 2014

Wegetariańskie smarowidełko czyli humus po mojemu

W końcu zrobiłam swój własny humus i dzielę się przepisem :). Uwilebiam wszelkiego rodzaju pasty, moja ulubiona to pasta z zielonego groszku i pasta ze szprotek. Polecam wypróbować obie! Życzę wszystkim żeby wróciło do nas słońce, miłego dnia :).


Humus
  • 1 puszka cieciorki
  • sok z 1/2 cytryny
  • 1 ząbek czosnku
  • szczypta chili
  • sól
  • 3 1/2 łyżki pasty tahini
  • 5 suszonych pomidorów (opcjonalnie)
pasta tahini (lub gotowa pasta):
  • 1 szklanka sezamu
  • 1/4 szklanka oleju roślinnego

Prażymy na suchej patelni sezam. Gdy zacznie pachnieć i  lekko się zrumieni zdejmujemy z ognia. Uważamy żeby go nie przypalić, aby nasza pasta nie była zbyt gorzka.
Blendujemy sezam na pastę stopniowo dodając olej. Pastę możemy przechowywać w zamkniętym słoiku w lodówce ok 2 miesięcy.

Blendujemy sok z cytryny  i ząbek czosnku z pastą tahini a następnie stopniowo dodajemy cieciorkę. Gdy otrzymamy gładką masę doprawiamy pastę solą i chili.
Do humusu możemy dodać również zblendowane suszone pomidory, które nadadzą mu niepowtarzalnego smaku.

piątek, 23 maja 2014

Pieczone skrzydełka z sosem serowym

Od jakiegoś czasu próbuje wyczarować skrzydełka, które jadłam kiedyś w jednej z restauracji w USA. Niestety nie ma u nas takich skrzydełek nigdzie. Próbowałam wiele wersji, ale żadna nie smakuje dokładnie tak samo. Nie udało mi się odtworzyć tego smaku, ale powstało coś nowego co równie dobrze smakuje i w połączeniu z sosem serowym będzie doskonałą przekąską na przyjęcie. Obiecuje, że będę szukać dalej  substytutu amerykańskiej marynaty do skrzydełek i będę się dzielić z Wami najsmaczniejszymi eksperymentami.

Pieczone skrzydełka z sosem serowym 
(ok 4 porcji)
  • 1,5 kg skrzydełek 
 marynata:
  • 2 łyżki kremu balsamicznego
  • 1 łyżka miodu palmowego
  • 2 łyżki sosu rybnego
  • 3 ząbki czosnku
  • kawałek suszonego chili, posiekany
  • 1 łyżka przecieru pomidorowego ;
  • 1 łyżka sosu teriyaki
  • 2 łyżki cytryny
  • 1 łyżka vegety
sos serowy:
  • 130 g śmietany 18%
  • 100 g sera gorgonzola
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 łyżka soku z limonki
  • 2 łyżki majonezu
  • 1 łyżeczka cytryny
Skrzydełka umyć osuszyć i poprzecinać na pół w stawach.
Umieścić je w misce dodać wszystkie składniki marynaty, dokładnie wymieszać tak aby obtoczyć mięso w marynacie, przykryć folią i umieścić w lodówce na 24 h.
Nagrzać piekarnik na 180 C i piec skrzydełka ok 40 min, w połowie pieczenia obrócić.
W międzyczasie przygotować sos serowy. W tym celu utrzeć ze śmietaną ser gorgonzola na gładką masę, doprawić przeciśniętym przez praskę czosnkiem, majonezem, sokiem z cytryny i limonki.  Sos wstawić do lodówki, żeby stężał.
Skrzydełka podawać na ciepło z zimnym sosem. 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...